nursingportal.co.il

ביטוח סיעודי לכול - שומרים על כבוד המבוגריםמשרד הבריאות עומד להציע לעלות את מס הבריאות ולהכליל בתוכו ביטוח סיעודי. המרוויח העיקרי מכך הוא מעמד הביניים


בינואר 2011, החלה לצאת לדרך אחת המהפכות החברתיות החשובות ביותר בישראל. בשקט, בשקט, בלי הרבה רעש, החליט סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לעלות את מס בריאות ב0.5  אחוז, במטרה להכליל בתוכו ביטוח סיעודי.

במילים אחרות, בקרוב מאוד כל אזרח יוכל להנאות מביטוח סיעודי כחלק מביטוח בריאות.

עד היום, המצב היה, שכל אזרח נאלץ לבטח את עצמו באופן פרטי, דרך קופת חולים או דרך חברות ביטוח פרטיות.

לעיתים קרובות הוא אף נאלץ לשלם בעצמו את תשלום האשפוז. תשלום שעלותו היתה גבוה מ10 אלף שקל בחודש (במילים אחרות, עלות שגבוהה מסך השכר הממוצע במשק).

על פי ההחלטה, כל אזרח ישלם 40 שקל נוספים למס בריאות ובכך יבטיח לעצמו ביטוח סיעודי, עם אשפוז סיעודי בעת הנדרש. יש לציין שתוכניות כאלו נשמעו כבר בעבר, אך לא יצאו לפועל, מה שפגע באלפי קשישים שהגיעו למצב כלכלי קשה, חלקם אף לא יכלו להתאשפז וכתוצאה מכך נדרשו להזמין חברות סיעוד לטיפול ביתי (טיפול סיעודי בבית עולה 5000 שקל). כמובן שטיפול זה היה פחות טוב.


מי יהנה מביטוח סיעודי?ביטוח סיעודי

ההערכה היא שמתוכנית זו ייהנו בעיקר האזרחים במעמד הביניים. הסיבה היא, שבעוד עשירים לא מתקשים לרכוש תוכניות ביטוח סיעודיות פרטיות, ואנשים במעמד נמוך מקבלים תמיכה ממשלתית, הרי שמעמד הביניים נשאר קירח מכאן ומכאן.

הוא זה שמרגיש כיצד הבירוקרטיה על גווניה שונים, מקשה עליו להינות ממימון אשפוז סיעודי, חברת סיעוד או מטפלים סיעודיים, לו או להוריו (מקרים הרבה יותר נפוצים)

זו אגב אחת הסיבות שבגינה ישנה התנגדות לתוכנית. ההתנגדות היא של חברות ביטוח אשר נהנות כיום מבלעדיות בתחום.

ההערכה היא שהחוק יעבור בכל זאת, מאחר ובסיטואציה הקיימת, רוב האזרחים נפגעים.


מעט על ביטוח סיעודי

כל מי שיש לו הורה מבוגר, מכיר את הקשיים שיוצרים המנגנונים הבירוקרטיים למיניהם, עד אשר מאושר מענק עבור אשפוז סיעודי או הזמנת שירותי סיעוד לבית. כיום  על פי הערכות מטופלים יותר מחמישים אלף איש בידיי מטפלים סיעודיים (זרים).

רובם נהנים מתמיכה ממשלתית בהעסקתם ובכל זאת הם נדרשים לעזרה של המשפחה ולשבירת חסכונות על מנת לאפשר את אחזקת המטפלים.

אותם מטפלים סיעודיים, עושים עבודתם נאמנה, אך חלקם הגדול מתקשה ביצירת קשר עם אותם קשישים (עקב קשיי שפה), נדרשים להיות איתם כל היום ולא בהכרח מעניקים להם את הטיפול המספק.

ההערכה היא שבמשך הזמן, כתוצאה מהזדקנות האוכולוסייה, כמות האנשים שידרשו לטיפול סיעודי תעלה, מה שידרוש מיותר משפחות צעירות לממן אחזקת מטפלים סיעודיים או לשלם עבור אשפוז סיעודי.

בעיה זו איננה רק בעיה ישראלית, אלא היא בעיה מוכרת בכל העולם המערבי ובפרט במדינות כמו צרפת ויפאן שנדרשות להתמודד עם הבעיה כבר כעת. זו הסיבה שגוברים הקולות, לפחות בישראל, לעלות את מס הבריאות, כך שהוא יכלול גם ביטוח סיעודי.

ביטוח סיעודי יאפשר אשפוז סיעודי בבוא העת, עם טיפול הולם וסיום החיים בצורה מכובדת. יש להדגיש עם זאת, שלצד הביטוח תצטרך המערכת כולה לעבור רפורמה משמעותית כדי שתוכל לקלוט בעתיד את המתאשפזים ולהעניק להם מקום נעים ואיכותי לשהות בו בזמן האישפוז.


ישראל לא היחידה שמתמודדת עם בעיות של אוכולוסייה מזדקנת, באירופה התופעה רחבה הרבה יותר. הבעיה בישראל היא, שטיפולים סיעודיים עולים הרבה כסף ומעט מדי מסוגלים להחזיק אותם
08/02/2011    nursingportal.co.il
פורום סיעוד

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר nursingportal.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 nursingportal.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות סיעוד מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הסיעוד
מחפשים מטפל סיעודי? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם חברות סיעוד מובילות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!