nursingportal.co.il

חוק סיעוד - החוק שיצר חברות סיעוד כמו שאנחנו מכירים אותן
ב-1988 חוק חוק הסיעוד הממלכתי, מאז הוא עבר כמה שינויים בהתאם למציאות המשתנה, במאמר זה נציג לכם את מטרת החוק ואת הנהנים העיקריים ממנוחוק הסיעוד של הביטוח הלאומי עבר כמה שינויים במהלך השנים, אם כי הרבה פחות מסעיפים אחרים בחוק הביטוח הלאומי. שינוי אחד חל בשנת 95, והבא אחריו ב2009, כאשר האחרון הרבה יותר השפיע על חברות סיעוד או שירותי סיעוד פרטיים המתמחים ביבוא עובדים זרים.

חוק הסיעוד
מה נשתנה בחוק הסיעוד

העדכון הכי משמעותי הוא "העדפה מתקנת" להעסקת עובדים ישראלים. כחלק מן הניסיון להגביר את העסקתם של עובדי סיעוד ישראלים (לנוכח העליה המתמדת בעובדי סיעוד זרים), החליטה הכנסת להעניק תגמול כספי לקשישים הבוחרים (במסגרת חוק הסיעוד) להעסיק אך ורק עובד ישראלי (פרטי התוספת- להלן).


מי זכאי על פי החוק הסיעוד?

עיקרי הדרישה לקבלת סיוע כספי מביטוח לאומי במסגרת חוק הסיעוד הם:

  • אזרחות ישראלית
  • גיל- מעל 67 לגברים או 62 לנשים
  • הגבלה תפקודית- הנתמך זקוק להשגחה או עזרה של הזולת בביצוע פעולות היום-יום. מידת ההגבלה התפקודית יכולה להתמך על ידי מכתבים של רופאים מומחים, אולם בסופו של דבר מי שיקבע את מידת ההגבלה היא אחות סיעודית של ביטוח לאומי לאחר עיון במסמכים הרלוונטיים וביקור בביתו של הקשיש (המוסד לביטוח לאומי ממליץ מאוד שלפחות אחד מבני המשפחה יהיה נוכח בעת הביקור).
  • צורך כלכלי- הזכאות לקצבה נקבעת לפי גובה ההכנסות (כולל בעלות על נכסים מניבים) של הפונה ובן/בת זוגו (אבל לא ילדים ושאר משפחה). למרות שהקצבה לא מיועדת לפי הגדרתה למעוטי יכולת בלבד, מעבר לרמת הכנסה מסויימת, וכן אזרחים המקבלים קצבאות ממקור אחר (קצבת שירותים מיוחד של הביטוח הלאומי, קצבאות מסוימות של משרד הביטחון ועוד) יקבלו קצבת סיעוד מופחתת או שלא יהיה זכאים לקצבת סיעוד כלל. בנושא זה חברות סיעוד מספקות שירותי יעוץ פרטניים לגבי הסיכויים לקבלת קצבת חוק סיעוד והאפשרות לממן שירותי סיעוד מסוימים באמצעות הביטוח הלאומי.
  • חוסר תמיכה מקצועית- חוסים במוסדות סיעודיים (כולל סיעודי פשוט של הביטוח הלאומי) לא זכאים בדרך כלל לקצבה.


כמה כסף מקבלים לפי החוק?

למעט מקרים מיוחדים הזכאים ל"קצבת סיעוד בכסף" (עליה ניתן להרחיב כאן http://www.reutheshel.org.il/), קצבת הסיעוד לעולם לא משולמת לקשיש, אלא ישירות לחשבון של חברות סיעוד. גובה הקצבה נקבע אם כן לפי כמות שעות (בפרופורציה למידת המוגבלות, באחוזים, שנמצאה מבדיקת האחות הסיעודית).

ההגבלה התפקודית מתחלקת לשלוש מדרגות, כאשר כזכור מתחילת המאמר קיים "בונוס" למי שבוחר להעסיק שירותי סיעוד ישראלים:
  1. מי שנמצא תלוי בעזרה חיצונית ברוב פעולות היום-יום או זקוק להשגחה רוב היום מקבל 91% גמלה, שהם שווי ערך ל9.75 שעות שבועיות של עזרת שירותי סיעוד. במדרגה זו אין תוספת עבור העסקת עובד ישראלי בלבד.
  2. תלות קבועה בעזרה חיצונית או צורך בהשגחה מתמדת (מוגבלות 150%) מעניקה 16 שעות שבועיות, כאשר העסקת עובד ישראלי בלבד מעניקה תוספת של 3 שעות שבועיות.
  3. המוגבלות המקסימלית בחוק הסיעוד היא של 168%, המעיקה מימון של 18 שעות שבועיות במסגרת חברות סיעוד, וכן תוספת של 4 שעות במקרה שעובד הסיעוד הינו ישראלי.

את הטפסים לתביעת חוק הסיעוד מביטוח לאומי ניתן להוריד כאן . זכרו כי לעיתים כמות השעות שתינתן בפועל תהיה קטנה (בחצי או יותר) ממה שמגיע לכם לפי המוגבלות שנמצאה, וזאת בגלל רמת הכנסות גבוהה כנ"ל.


מי שמתקשה לעמוד מול הבירוקרטיה, יכול תמיד לפנות לחברות כח אדם או לעמותות שונות כדי לקבל עזרה מול הרשויות
29/05/2011    nursingportal.co.il
פורום סיעוד

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר nursingportal.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 nursingportal.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות סיעוד מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הסיעוד
מחפשים חברות סיעוד? מלאו את הטופס לקבלת פרטים
אנחנו עובדים עם חברות סיעוד מובילות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!