nursingportal.co.il

שיקום סיעודי - לחזור אל מסלול החיים הרגיל


במדינת ישראל ניתן למצוא כיום לא פחות מ-300 מוסדות פעילים המעניקים מענה לנתמכי סעד וכ-17,000 מיטות לכל אדם סיעודי שמתאשפז באחד מהמוסדות הללו.
נכון לשנת 2004, בישראל חיו 120,000 קשישים שקיבלו שירותים סיעודיים בביתםמי שהגיע לשלב בחיים שבו הוא נזקק לשיקום סיעודי, בין אם בשל גילו המבוגר או בשל פגיעה ממנה סבל בהיותו צעיר, יכול להתנחם בעובדה כי הוא נמצא בידיים טובות, שכן המערכת הסיעודית בארץ עברה שינויים מרחיקי לכת, לטובת האוכלוסייה הנזקקת.

בשורות הבאות ננסה להבין מהו שיקום סיעודי, למי הוא מתאים ובאילו מסגרות הוא מתקיים.


מהו שיקום סיעודי לפי חוק

שיקום סיעודי מיועד בעיקר לקשישים בגיל הזהב, אך לא רק, שכן כל מי שהוכר בחוק כנתמך סיוע יהיה זכאי לקבל עזרה סיעודית. הביטוח הלאומי הגדיר חוק ביטוח סיעוד, לפיו גמלת סיעוד תינתן לאנשים לאחר גיל הפרישה אשר נזקקים לעזרה חיצונית כדי להסתדר עם הקושי של הפעולות היומיומיות ובניהול משק הבית.

כמובן שישנם מספר קריטריונים שהופכים גימלאי לזכאי סיוע, והתנאי הראשון הוא היותו אדם לאחר גיל פרישה המתגורר בבית, ולא במוסד סיעודי כמו בית חולים או בית אבות.

בנוסף, הגמלה תינתן רק למבוגרים שאינם זכאים לקצבות אחרות ושסכום הכנסותיהם אינן עולות על ה-8,000 ש"ח.

מי שעונה על הקריטריונים הללו רשאי להגיש תביעה לביטוח הלאומי לצורך קבלת הסיוע, את שיעור הסיוע לו יהיה זכאי ואת תקופת הזכאות.


שיקום סיעודי- מטרת התהליך
שיקום סיעודי
שיקום סיעודי הוא תהליך ארוך, שיכול להתפרש על פני חודשים ארוכים, והוא מלווה לא פעם בתחושות קשות של תסכול וחוסר אונים. לא תמיד תוצאותיו של השיקום הן אופטימליות, ובמרבית המקרים אי אפשר יהיה להחזיר את המצב לקדמותו ולחזור לתפקוד מלא.

שיקום סיעודי יהיה מוצלח כל עוד יתבצע תהליך ריאלי של תיאום ציפיות, ותחילתו הוא בהכרה של המטופל כי אורח חייו עומד להשתנות וכי עליו להתרגל לחייו החדשים.

שיקום סיעודי נועד למעשה לסייע לקשיש להסתגל למציאות החדשה וללמוד להתמודד עמה תוך שימוש בכלים החדשים שינתנו לו.

מעבר לכך שדרושה מידת שיתוף פעולה מצדו של המטופל והבנת המצב הקיים, שיקום סיעודי יהיה מוצלח רק בתנאי שתהיה הבנה בין הצד המטופל לבין הצד המטפל.

לכן, חשוב מאוד שהמטופל ירגיש בנוח עם האדם שיופקד על שיקומו ושלצד המטפל תהיה סבלנות כדי להתמודד עם הקושי של הטיפול.


תהליך השיקום בפועל

כדי להביא לשיפור באורח חייו של המטופל ברמה הבריאותית, הפיזית והמנטאלית, יש להתאים עבורו תוכנית שיקומית בהתאם לפגיעה שחווה. שיקום סיעודי הוא מונח שמאגד בתוכו שורה של טיפולים שונים, לרבות טיפולים פיזיותרפיים, טיפולים רפואיים, ייעוץ דיאטני וטיפול מול עובד סוציאלי.

מטרתו של העובד הסוציאלי היא לסייע למטופל להתנהל מול הביטוח הלאומי באשר לתביעתו לקבלת גמלה ולהקל על השתלבותו בחייו החדשים לאחר קבלת הסיוע.

שיקום סיעודי יכול להתרחש בבית, באמצעות מטפל צמוד, בבית אבות או בבית חולים. במרבית בתי החולים בארץ יש כיום מחלקות סיעודיות מתקדמות שמלוות את הקשישים צעד אחר צעד בדרך להחלמה (גם אם חלקית).

כדי לקבל טיפול סיעודי בבית, יש ליצור קשר עם חברות סיעוד. חברות מסוג זה, המעסיקות עובדים זרים (חוקיים) או עובדים מקומיים, יוכלו להתאים לקשיש מטפלים סיעודיים מתאימים.

בנוסף, יתכן כי יהיה צורך לבצע שינויים במסגרת הבית עצמו כדי להתאימו למצבו הבריאותי החדש של הקשיש. מרבית הקשישים מעדיפים לקבל טיפול בידי מטפלים סיעודיים מאשר בבית חולים או בבית אבות, משום שאז הם יכולים להמשיך להתקיים בסביבתם המוכרת מבלי לשנות את חייהם באופן דרסטי.

ישנם קשישים סיעודיים רבים שאינם מרגישים נוח לתקשר בעברית אלא מעדיפים לשוחח בשפת אמם. לקשישים כאלה מומלץ להתאים מטפלת הדוברת את שפתם, כדי להגביר את תחושת הנוחות ושביעות רצונם מתהליך השיקום28/08/2011    nursingportal.co.il
פורום סיעוד

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר nursingportal.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 nursingportal.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות סיעוד מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הסיעוד
מחפשים מטפל סיעודי? מלאו את הטופס וקבלו פרטים
אנחנו עובדים עם חברות סיעוד מובילות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!