nursingportal.co.il

על היחסים שבין משפחת המטופל לבין עובדים סיעודים זרים


במדינת ישראל, נכון לשנת 2011, מועסקים כ-50,000 עובדים זרים בתחום הסיעוד במסגרת החוק.
בנוסף, בכל שנה נמצאים במדינה כ-118,000 עובדים זרים, אשר חלקם עוסקים בסיעוד, שאיבדו ממעמדם החוקי ולפיכך נחשבים לעובדים בלתי חוקיים


סיעוד

כבר שנים שסוגיית העובדים הזרים נחשבת לבעיה עדינה במדינת ישראל. מחד, קיימים כללים ברורים המגדירים מהם זכויות העובדים ומהם חובותיהם.

מאידך, קיים גם הפן ההומני, הפן שגורם לאזרחים ישראליים רבים לצאת להפגנות ברחובות העיר במטרה למנוע גירוש ילדי העובדים.

בשורות הבאות ננסה להבין כיצד מתייחס החוק למשפחות העובדים הזרים ומהי אחריותה של משפחת המטופל ביחס למטפל.


משפחת העובדים הזרים

אחיות סיעודיות זרות זוכות לתנאים וזכויות בסיס, בדומה לכל עובד חוקי אחר במדינה. בהתאם לכך, אחיות סיעודיות זכאיות לכמות ימי חופשות בהתאם לוותק שלהן במקום העבודה, כאשר בשנים הראשונות מדובר בזכאות לתריסר ימי חופש בשנה, ואילו החל מהשנה החמישית הזכאות גדלה ל-15 ימי חופש בשנה וכן הלאה.

מאחר שהאחיות הסיעודיות לא זכאיות לרוב לפדות את ימי החופשה בכסף, הן מחויבות לנצל את הימים אלא אם כן חלה הפסקה ביחסי עבודתן עם המעסיק. במהלך התקופה הזו לא קיימים כללים ברורים המורים מה על האחות הסיעודית לעשות במהלך החופשה, ולכן אין מניעה שזו תבקר בארץ מולדתה ותפגוש את משפחתה.

עם זאת, החוק אינו מתיר את עליית בני משפחתה של האחות הסיעודית ביחד עמה ארצה. בנוסף, החוק אוסר על עובדים זרים מכל סוג, לרבות התחום של שירותי סיעוד, להביא ילדים במהלך שהותם בארץ ולגדל אותם כאן. החוק היבש מורה כי עובד זר שהביא ילד בארץ בניגוד לנדרש, יתבקש לעזוב את הארץ יחד עם ילדו תוך שלושה חודשים.

בפועל, משיקולים הומניים, ניתנת לרוב הארכה במקרים אלה או שמקפיאים את הסילוק מהארץ לפרק זמן לא מוגדר. כתוצאה מכך, בכל שנה יש אלפי ילדים של עובדים זרים השוהים בארץ למעשה ללא שום מעמד חוקי.

למרות שהחוק היבש אוסר על אחות סיעודיות או על כל עובדת אחרת להרות וללדת כאן בארץ, תקנה חדשה אוסרת על משפחות המטופלים לפטר עובדת זרה לשיתברר שהיא בהריון. למעשה, עובדת זרה הרה זכאית לכל הזכויות שניתנות לאזרחיות ישראל שנמצאות בתקופת ההריון.


אחריות משפחת המטופל כלפי המטפל

החוק מגדיר גם כללים ברורים מאוד באשר לאופן שיש לנהוג עם עובדים זרים חוקיים, בין השאר עם אחיות סיעודיות, ולכן משפחות המטופלים העוברות על החוק לא יכולות להסתפק בתירוץ 'לא ידעתי'.

חברות סיעוד המתמחות בהעסקת מטפלים בקשישים ממוצא זר, מתחייבות להעביר את עיקרי החוק למטופל ולמשפחתו על מנת למנוע אי הבנות ואי סדירויות. בנוסף, תפקידן של חברות סיעוד הוא להתאים את האחות הסיעודית בהתאם לצרכיו ושפת אמו של המטופל על מנת להקל על התקשורת ביניהם.

מטפלים בקשישים זכאים לקבל שכר מינימום כפי שהוגדר בחוק, את התשלום יש להעביר להם לא מאוחר מהיום התשיעי לחודש העוקב שבו בוצעה העבודה.

בדומה לעובדים רגילים במדינה, גם מטפלים בקשישים זכאים לקבל תשלום בגין שעות נוספות, אשר מוגדרות כשעות עבודה שבוצעו מעבר לשמונה השעות הסטנדרטיות.

רוב העובדים הזרים נוהגים לשלוח את משכורתם או לפחות חלק ממנה לארץ מולדתם, ולכן לא תמיד יעדיפו לקבל את משכורתם בשקלים. על כן, חשוב לסכם עם העובד את צורת התשלום המועדפת לפני סגירת המשכורת הראשונה.

בנוסף, זוהי מאחריותו של משפחת המטופל להפריש לאחיות הסיעודיות דמי הבראה, פנסיה, ביטוח לאומי וביטוח רפואי. משפחת המטופל צריכה לדאוג להסדיר את הביטוח הרפואי במסגרת פוליסה מיוחדת המתאימה לעובדים זרים.

מעבר לכך, משפחת המטופל צריכה להתחייב לספק לעובד הזר תנאי מחייה בסיסים ברמה הוגנת, הכוללים מקום לישון בו, פרטיות מספקת וכמובן גם מזון.


משפחת המטופל מתחייבת לספק לעובד הסיעודי הזר תנאים נוספים כמו יום חופש שבועי המיועד לסידורים ודמי כיס שבועיים בסכום שמסוכם מראש


 03/10/2011    nursingportal.co.il
פורום סיעוד

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר nursingportal.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 nursingportal.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות סיעוד מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הסיעוד
מחפשים חברות סיעוד? מלאו את הטופס לקבלת פרטים
אנחנו עובדים עם חברות סיעוד מובילות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!